Czy monitoring IP to dobry wybór?
Zalety i wady monitoringu IP
Wysoka jakość obrazu
Monitoringu IP oferuje bardzo dobrą jakość obrazu. Można kupić kamery o rozdzielczościach 1,3 Mpx, 2 Mpx, 3 Mpx, 4 Mpx i wyższych – 4K. Nawet najtańsze kamery IP zapewniają zadowalającą szczegółowość obrazu, która umożliwia poprawne rozpoznanie sytuacji na obiekcie. Tak więc, jeżeli wysoka jakość jest dla kluczową kwestią, nie znajdzie się lepszego rozwiązania niż system IP.
Zdalne połączenie i zdalna obsługa kamer i rejestratorów
Każdy rejestrator i kamera systemu IP to osobne urzadzenie traktowane jak komputer podłączony do sieci internetowej. Co za tym idzie, z każdym urządzeniem można połączyć się oddzielnie z możliwością podglądu obrazu i dostępem do ustawień urządzenia mogą one korzystać ze wszystkich dobrodziejstw sieci ethernet. Pracując zdalnie można mieć dostęp do podglądu obrazu, można odtwarzać nagrania, sterować kamerami obrotowymi, itp. Osoby posiadające odpowiednie uprawnienia mogą również zmieniać parametry poszczególnych elementów systemu.
Wykorzystanie infrastruktury sieci komputerowej
Istniejącą sieć komputerową można wykorzystać do przesyłania obrazu i zasilania PoE (Power over Ethernet), jeśli oczywiście kamery obsługują taką funkcjonalność. Inaczej mówiąc, do kamer wystarczy przeciągnąć przewód UTP lub FTP stosowany w sieciach komputerowych i połączyć go z jakimkolwiek węzłem sieci (switch, router). Takie rozwiązanie może w znaczny sposób ograniczyć ilość przewodów. Można także, w przypadku, kiedy nie ma perspektywy położenia kabla, wykorzystać połączenia wifi (zarówno kamery wifi jak i mosty pezprzewodowe do kilku kilometrów).
Możliwość rozbudowy
W przypadku monitoringu IP istnieje możliwość rozbudowy systemu o kolejne kamery i urządzenia współpracujące. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być połączenie monitoringu z systemem wideodomofonowym IP, gdzie obraz z kamer można wyświetlać bezpośrednio na panelu wewnętrzym wideodomofonu.
Wyższa cena
Niewątplwą wadą monitoringu IP jest wyższa cena inwestycji. Kamery IP – szczególnie te o wysokiej rozdzielczości, posiadające dobre podświetlenie w nocy i jeszcze kilka innych dodatkowych funkcji (np. zmienna ogniskowa – zoom lub motozoom) są dużo droższe od kamer analogowych.
Możliwość wystąpienia opóźnień
W przypadku małej przepustowości sieci mogą występować opóźnienia w przesyłaniu obrazu. Obecnie stosuje się coraz efektywniejsze algorytmy kompresji danych, które przesyłają wizję dość płynnie, ale i tak niekiedy można zauważyć różnicę między przesyłem z kamer analogowych a IP.